Main menu

header

cotnari wide

04-01-1de Elena Şerban

Fostul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (BOR), Teoctist, este omul care a reuşit să păstreze încrederea românilor în Dumnezeu chiar şi în vremuri tulburi. Viitorul Patriarh s-a născut ,cu numele Toader Arăpaşu, la 7 februarie 1915, în comuna Tocileni, din Botoşani, în familia formată din Dumitru şi Marghioala Arăpaşu. Toader a fost al zecelea din cei unsprezece copii ai familiei.

După absolvirea claselor primare, Toader a intrat la Mănăstirea Vorona, în 1928, apoi a urmat cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamţ, pe care le-a continuat la Mănăstirea Cernica.

În 1935 a devenit călugăr şi a primit numele Teoctist. Apoi, între anii 1940 şi 1945, a urmat cursurile Facultăţii de Teologie. A urcat toate treptele ierarhiei bisericeşti, pentru ca în aprilie 1963 să fie ales Episcop de Detroit, SUA. Doar că, din cauza neacordării vizei, n-a putut lua în primire conducerea efectivă a Episcopiei Ortodoxe Române din SUA şi Canada.

La 9 noiembrie 1986 a fost ales Patriarh al BOR, fiind întronizat la 16 noiembrie 1986.

Criticii săi l-au acuzat că, în timpul comunismului, a acceptat demolarea a 27 de biserici ortodoxe monument-istoric în Bucureşti fără să facă nimic. Doar că în perioada în care a fost Patriarh, Teoctist a ridicat peste 100 de biserici în ţară.

După Revoluţia din ’89, Teoctist a demisionat din cauza acuzelor de procomunist. A stat o vreme la Mănăstirea Sinaia, însă, la cererea credincioşilor din toată ţara, şi-a reluat slujirea sa pentru care a fost ales în noiembrie 1986.

Cea mai mare realizare a Patriarhului Teoctist a fost vizita în România a Sanctităţii Sale Papa Ioan Paul al II-lea.

Teoctist a murit la data de 30 iulie 2007, după ce a fost operat de adenom de prostată. (Elena Şerban)Fostul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (BOR), Teoctist, este omul care a reuşit să păstreze încrederea românilor în Dumnezeu chiar şi în vremuri tulburi. Viitorul Patriarh s-a născut ,cu numele Toader Arăpaşu, la 7 februarie 1915, în comuna Tocileni, din Botoşani, în familia formată din Dumitru şi Marghioala Arăpaşu. Toader a fost al zecelea din cei unsprezece copii ai familiei.

După absolvirea claselor primare, Toader a intrat la Mănăstirea Vorona, în 1928, apoi a urmat cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamţ, pe care le-a continuat la Mănăstirea Cernica.

În 1935 a devenit călugăr şi a primit numele Teoctist. Apoi, între anii 1940 şi 1945, a urmat cursurile Facultăţii de Teologie. A urcat toate treptele ierarhiei bisericeşti, pentru ca în aprilie 1963 să fie ales Episcop de Detroit, SUA. Doar că, din cauza neacordării vizei, n-a putut lua în primire conducerea efectivă a Episcopiei Ortodoxe Române din SUA şi Canada.

La 9 noiembrie 1986 a fost ales Patriarh al BOR, fiind întronizat la 16 noiembrie 1986.

Criticii săi l-au acuzat că, în timpul comunismului, a acceptat demolarea a 27 de biserici ortodoxe monument-istoric în Bucureşti fără să facă nimic. Doar că în perioada în care a fost Patriarh, Teoctist a ridicat peste 100 de biserici în ţară.

După Revoluţia din ’89, Teoctist a demisionat din cauza acuzelor de procomunist. A stat o vreme la Mănăstirea Sinaia, însă, la cererea credincioşilor din toată ţara, şi-a reluat slujirea sa pentru care a fost ales în noiembrie 1986.

Cea mai mare realizare a Patriarhului Teoctist a fost vizita în România a Sanctităţii Sale Papa Ioan Paul al II-lea.

Teoctist a murit la data de 30 iulie 2007, după ce a fost operat de adenom de prostată.